iPhone Mavi Ekran Sorunu Neden Olur? Nasıl Çözülür?

iPhone mavi ekran hatası genellikle tüm iPhone modellerinde meydana geliyor. Hatta en yaygın sorunlar arasında yer alıyor. İPhone kullanıcılarına rehber olması adına mavi ekran sorunu nasıl giderilir sorusunun yanıtını sizlerle paylaşıyoruz.

  iPhone Mavi Ekran Sorunu Nasıl Oluyor?

iPhone mavi ekran hatasını tanımlayacak olursak program açmak istendiği zaman veya herhangi bir tuşa basıldığı zaman iPhone her defasında telefonu yeniden başlatma sürecine sokmaktadır. Ardından ekran tamamen maviye dönmektedir. Bazen de Apple logosunda takılı kalmaktadır. Bu durumda kullanıcı telefonun kapatma düğmesine basıp telefonu sürekli açıp kapatmak zorunda kalmaktadır.

iPhone Mavi Ekran Sorunu Neden Oluyor?

iPhone mavi ekran hatasının olması birçok nedenden kaynaklanmaktadır. Kullanıcı hatası veya telefonun kendini güncellemesi ile bu hatayla karşılaşmak mümkündür. Mavi ekran sorununun diğer nedenlerini şöyle sıralayabiliriz:

1)Genellikle iPhone telefonların kasası ve iç aksamı çok hassas olduğu için sudan ve nemden çok çabuk etkilenir. Eğer telefon suya düşmüşse bazı ekran sorunu ortaya çıkabilir.

2)Bazı durumlarda iOS bir üst sürüm için güncelleme yapmak için kullanıcıları uyarır. Bu durumda güncellemelerden kaynaklı olarak mavi ekran hatası olabiliyor.

3)Telefonun anakartında ya da sd kartında herhangi bir arıza oluşmuşsa bu arıza sebebiyle telefon herhangi bir işlem yaparken hemen mavi ekrana dönüyor ya da sürekli apple logosu görünüyor.

4)Telefon sert bir zemine düşmüşse bazen bu sorundan kaynaklı mavi ekran hatası olabiliyor. Özellikle ahize kısmında düşme nedenli açılma, çatlama ve konuşma esnasında cızırtı sesi duyulursa mavi ekran sorunu kaçınılmazdır.

iPhone Mavi Ekran Hatası Çözümleri

 iPhone mavi ekran görüntüsü için 5 farklı çözüm yolu önereceğiz. Öncelikle şunu hatırlatmakta fayda var. Bu çözümler kullanıcılar için bu sorunu çözmede etkili olacaktır ama bu sorun çözülse bile programlarda herhangi bir sorun fark ederseniz yetkili servisin kontrol etmesi iyi olacaktır.

   Mavi Ekran Hatası Çözüm 1

1)Telefon üzerinde bulunan home tuşuna ve kilit tuşuna  telefon kapanana dek aynı anda uzunca basın.

2)Telefonu açma kapama butonundan tekrar açın.

3)Apple logosu ekranda belirdiği zaman telefon açılana kadar ses açma düğmesine uzun süre basın.

4)Bu işlemleri yaptıktan sonra bir süre bekleyin telefon kitlenip mavi ekran çıkmıyorsa sorun çözülmüş demektir.

5)Eğer tekrar mavi ışık çıkıyorsa sorun çözülene kadar bu işlemleri birkaç kez daha yapın. Muhtemelen sorun kendiliğinden çözülecektir.

 Mavi Ekran Hatası Çözüm 2

Sistem dosyaları içinde bulunan bir veya birkaç dosya içeriği zarar görmüşse bu dosyalar telefonun hafızası bozmuş olabilir. Genellikle telefonunda jailbreak yüklü kullanıcılar bu sorunla karşılaşabiliyor. Jailbreak’ı kaldırmak işe yarayabilir. Jailbreak’i kaldırdıktan sonra eski var olan yedekten geri yükleme yapabilirsiniz.

Yedekleme işleminden önce şu adımları takip etmenizi öneririz:

1)iPhone telefonunuzu kendi kutusunda olan kablo ile bilgisayara bağlayın.

2)Yine home ve kilit tuşlarına aynı anda basın.

3)Apple logosu ekranda çıkında home tuşuna basmaya devam edin yalnız kilit tuşunu bırakın.

4)iTunes logosunu kısa bir süre sonra ekranda göreceksiniz.

5)Yedekleme işlemini daha sonra bilgisayar üzerinden yapabilirsiniz.

  Mavi Ekran Hatası Çözüm 3

Halihazırda kullandığınız iOS sürümünün bir alt sürümüne  geçmek işe yarayabilir. Ancak alt sürüme geçmeden önce  eski kullandığınız iOS sürümünden yedekleme yapmanız gerekecektir. Bilindiği üzere 23 Ekim 2016 tarihi itibariyle artık iPhone 5 ve üstü modeller için iOS 9.x.x imzaları kapandığı için kullanıcılar bu sürümlere geri dönemeyecekler. Bu bilgiye dayanarak telefonunuzun izin verdiği alt sürüme geçebilirsiniz.

    Mavi Ekran Hatası Çözüm 4

Eğer yukarıdan anlatılan ilk 3 çözüme rağmen hala sorun devam ediyorsa büyük bir ihtimalle telefonun donanımından kaynaklı mavi ekran hatası sorunu ortaya çıkıyor. iPhone’da bulunan bir aksamda yıpranma ve bozulma olabilir. Daha önce telefonu servise götürdüyseniz serviste telefona uygun olmayan uzun vida ile telefonu tamir etmeye çalışıyorlar. Bu da telefonun iç kısmına zarar veriyor. Arka kapağı çıkardığınızda böyle bir sorun görürseniz teknik servisten bu sorunun çözümü için destek alabilirsiniz.

    Mavi Ekran Hatası Çözüm 5

1)Telefonunuzu kapatın.

2)Telefonu bilgisayar üzerinden DFU moduna bağlayın. Windowsda Roaming adlı bir klasör göreceksiniz. Windows logolu tuş ile R tuşuna aynı anda basın. Gelen ekrana  “appdata” yazın.Bu klasörde karşınıza çıkan applecomputer>itunes>iPhonesoftwareupdates dosyasından .ipsw uzantısını silin. Telefonunuzu tekrar açıp sorunun çözülüp çözülmediğine bakabilirsiniz.

Beğenebileceğiniz İlgili Yazılar

Yazar Hakkında : yelkovan

Bir yanıt yazın