Zula Kasma Sorunu Nedenleri ve Çözümleri

Online oyunlar içinde çok popüler bir oyun olan Zula, milyonlarca hayrana sahip olan ve yüzbinler tarafından oynanan yerli bir oyundur. Çok büyük bir hayran kitlesine sahip olan Zula oyunu oynayanlar kasma sorunu ile karşı karşıya kalıyorlar. Oyun oynarken meydana gelen kasma oyunu nedeni ile oyun oynamaz hale gelebiliyor, oyunun içinde istediğinizi yapamadığınız durumlar oluşabiliyor. Aksiyon derecesi yüksek bir oyun olan Zula oyununda oluşan kasma sorunu birçok sebepten meydana gelebilir. Kasma sorununa neden olan etkenleri şu şekilde sıralayabiliriz.

 

1 ) Sistem Gereksinimleri

Her oyunda olduğu gibi Zula oyununda sistem gereksinimleri vardır. Zula oyununu oynadığınız bilgisayar, tablet vb cihazın şu özelliklere sahip olması gereklidir.

1 ) Windows XP, Vista, Windows 7 – 8 – 8.1 – 10 işletim sistemleri,

2 ) Pentium 4,3 GHZ – Athlon 3500 ve üstü işlemci,

3 ) En az 2 GB Harddisk boş yeri,

4 ) GeForce 8800 GT veya Radeon HD 5850 ve üzeri özelliklerine sahip ekran kartı,

5 ) Direct X 9.0

 

Bu özelliklere ve üzeri özelliklere sahip bilgisayar, laptop veya tablet bilgisayar ile Zula oyununu kasmadan oynayabilirsiniz. Eğer bilgisayarınız bu özelliklerden birini karşılamıyorsa kasma sorunu oluşacaktır. Anlık kasma veya uzun süreli kasma sorununun oluşmasının temel sebeplerinden biri olan sistem özelliklerinin yetersiz olması sorununu bu özellikleri karşılayan bir bilgisayar ile çözebilirsiniz.

Bilgisayarınız bu özelliklere sahipse ve bu özelliklere rağmen kasma sorunu yaşıyorsanız oyun ayarlarında değişiklikler yaparak, çözünürlüğünü düşürerek kasma sorununu çözebilirsiniz.

2 ) Oyun Çözünürlük Ayarları

Zula oyununda kasma sorunu yaşamanızın nedenlerinden biri de oyun çözünürlük ayarlarından kaynaklanabilir. Oyun çözünürlük ayarlarınızı şu şekilde yapabilirsiniz:

l Zula oyununa giriş yapın ve oyunun ayarlar sayfasına tıklayın.

l Ayarlar sayfasında yer alan efektler sekmesinde yer alan BLUR sekmesine tıklayın.

l BLUR sekmesini kapatın ve ayarlar sayfasından çözünürlük sekmesine tıklayın.

l Oyunun çözünürlük ayarlarını düşürün, DPIO sekmesini aktif hale getirip ayarları kaydedin ve oyunu oynamaya başlayın. Oyun çözünürlük ayarlarından kayaklı bir kasma sorunu yaşıyorsanız bu ayarlardan sonra kasma sorunu yaşamayacaksınız.

3 ) Bilgisayarınızda Çalışan Uygulamalar, Programlar

Sahip olduğunuz bilgisayar, Zula oyununun sistem gereksinimlerini karşılasa da kasma sorunu yaşayan biriyseniz bilgisayar arka planında çalışan uygulamalar ve programlara dikkat etmeniz gerekiyor. Bilgisayarınızı normalde kullanırken arka planda siz farkında olmadan çalışan programlar ve uygulamalar vardır. Bu uygulamalar ve programlar işlemcinizi ve raminizi çalıştıracak, oyun için gerekli olan sistem özelliklerinin karşılanmamasına neden olacaktır. Bu nedenle yapmanız gereken oyuna giriş yapmadan önce arka planda çalışan antivirüs programlarını, diğer uygulamaları kapatmaktır. Böylece işlemci ve rami meşgul etmeden, kapasitelerini farklı programlara ayırmadan, sadece oyun için kullanabilir ve kasma sorunu yaşamadan Zula oyununu oynayabilirsiniz.

4 ) Ekran Kartı Özellikleri

Teknoloji ilerledikçe yeni özelliklere sahip ekran kartları çıkarılmaktadır. Oyunlar geliştirilirken güncel ekran kartı özellikleri dikkate alındığı için eski olan ekran kartınızın özellikleri güncel özellikleri karşılayamaz. Bu nedenle kasma sorunu yaşayabilirsiniz. Ekran kartınızın güncel özellikleri karşılayıp karşılamadığını kontrol etmek ve kasma sorununun ekran kartından kaynakladığını tespit edebilmek için şu yöntemi izlemelisiniz.

l Bilgisayarım üzerine gelerek sağ tıklayın ve açılan sayfadan özellikler sekmesine tıklayın.

l Açılan saya da sol üst tarafta yer alan aygıt yöneticisine tıklayın, açılan ekranda yer alan görüntü bağdaştırıcıları sekmesine gelerek tıklayın.

l Açılan sayfa da yer alan özelliklerin tamamı ekran kartınızın özellikleridir. Sayfa da yer alan ekran kartı modelinizin yanında sarı bir ünlem işareti yer alıyorsa ekran kartı güncellemesi yapmanız gerekiyor. Ekran kartı güncellemesi yapmak için ekran kartı modelinizin adını ve kodunu Google yazarak güncelleme araması yapabilirsiniz.

5 ) İnternet Yavaşlığı

Zula oyununu açtığınızda bir sorun yaşamıyor ancak oyuna başladığınızda kasma sorunu yaşıyorsanız bu durumun temel nedeni internetinizin yavaş olmasıdır. Yapmanız gereken internet bağlantılarınızı kontrol etmek ve bağlantı ayarlarından internet hız testi yapmaktır. İnternetinizin hızı normale döndüğünde Zula oyununu kasmadan oynayabilirsiniz.

6 ) Yazılımsal ve Donanımsal Sorunlar

Bilgisayarınız Zula oyununun sistem gereksinimlerini karşılıyor, yukarıda yazılı olan tüm ayarları, güncellemeleri yaptığınız halde kasma sorunu devam ediyorsa yazılımsal ve donanımsal sorun yaşıyorsunuz demektir. Yazılımsal veya donanımsal olarak yaşadığınız sorunu çözmek için şu yolları izleyebilirsiniz.

1 ) Zula oyununu oynarken kullanmış olduğunuz cihazın içini temizlemelisiniz. Bilgisayarların çok tozlandığında kapasite kaybı yaşadığı bilinen bir gerçektir. Bu nedenle bilgisayarınızın bileşenlerini sökerek temizleyip, geri monte ettiğinizde kasma sorunu yaşamadığınızı görebilirsiniz.

2 ) Yazılımsal olarak kasma sorunu yaşıyorsanız bunun nedeni işletim sisteminizi için yapılması gereken güncellemeleri yapmamış olmanız veya bilgisayarınızda yer alan programların işletim sisteminin sağlıklı çalışmasını önlüyor olmasıdır. Bu durumda yapmanız gereken bilgisayarınıza format atmak ve bilgisayarınızdan gereksiz dosyaları, programları temizlemektir. Hard disk temizliği yaparak da yazılımsal temizlik yapmış olursunuz.

Çok popüler bir oyun olan Zula oyununu oynarken kasma sorunu yaşıyorsanız kasma sorununa neden olan etkenlere göre çözüm yollarını deneyerek kasma sorununda kurtulabilirsiniz. Bilgisayarınız Zula oyununun sistem gereksinimlerini sağlıyorsa ve kasma sorunu yaşamaya devam ediyorsanız internet kablo bağlantılarınızı kontrol etmek, hard disk temizliği yapmak veya format atmak sporunu temelden çözecektir. Bu yöntemleri uygulayarak Zula oyununu kasma sorunu yaşamadan keyifle oynayabilirsiniz.

Beğenebileceğiniz İlgili Yazılar

Yazar Hakkında : yelkovan

12 Yorum

Bir yanıt yazın